Ortopedik Rehabilitasyon Nedir?

Ortopedik rehabilitasyon fiziksel muayene, röntgen ve MR çekilerek teşhis edilen hastalıklara uygulanır. Hastalık teşhis edildikten sonra ortopedik rehabilitasyon uzmanları hastalığın şiddeti, hastanın yaşı, kilosu ve genel sağlık durumuna göre kişiye özel bir tedavi planı hazırlar. Hazırlanan bu tedavi programı sonrasında hastanın tedavisine başlanır.

Ortopedik rehabilitasyon kapsamında hastaya sıcak soğuk uygulama, akıllı egzersiz cihazları yardımı ile egzersiz ve masaj uygulanır. Kişiye uygulanan bütün egzersizler alanında uzman terapistler kontrolünde yapılır. Egzersiz programı ile kişinin kasları güçlendirilir, postürü düzeltilir, esneme ve germe hareketleri iskelet yapıdaki bozuklar giderilebilir. Böylece gündelik yaşamını rahatlıkla sürdürebileceği şekilde hareket yeteneğinin artması sağlanır.

Ortopedik rehabilitasyon uzmanlarının bire bir kontrolü altında gerçekleştirilen bu işlem hastayı aşırı zorlamadan rahatlamasını ve güçlenmesini sağlayacak şekilde uygulanır. Hastanın tedavisinde hedeflenen sonuçlara ulaşıldığı durumda tedavi tamamlanır.