Boyun Ağrısı ve Boyun Fıtığı Tedavisi

Boyun ağrısı tedavisi ve boyun fıtığı tedavisi için birçok yöntem mevcuttur. Ameliyatsız boyun ağrısı tedavisi ve ameliyatsız boyun fıtığı tedavisi için uzman olarak hizmet veren Fizyoterapistlere danışmanız mümkündür.

Boyun ağrısı her kişinin bir dönem yaşadığı sorunlar arasındadır. Boyun ağrısı birçok sebepten kaynaklanabilir. Boyun fıtığının boyun ağrısındaki rolü zannedilenin aksine daha azdır. Boyun ağrısını oluşturan sebeplerin kökeni genellikle kas iskelet sistemi kaynaklıdır. Boyun tutulmaları, başın hareketliliğinin kısıtlanması ve baş ağrısı ağrıya eşlik edebilecek şikayetlerdir. Birkaç hafta ağrı kısıtlılık durumunda uzman hekim ve fizyoterapist görüşü almak gerekmektedir. Kol ağrısı, sırt ağrısı, göğüs ağrısı ve baş ağrısı boyunla ilişkili olabilir.

Kişinin yaptığı meslek günlük hayatındaki fiziksel aktivite ve spor değerlendirme için önemli kriterlerdir. Boyun ağrısı yapısal olabileceği gibi düşme, travmatik durumlar, trafik kazaları, omurganın yaralanabileceği durumlarda boyun şikayetlerini ortaya çıkabilir. Boyun ağrısının kökenine bütüncül bakış açısıyla değerlendirme yapmak gerekmektedir.

Vücudu kullanma şekline göre bazı kaslarda kısalma bazı kaslarda güç kaybına bağlı omurga eğriliklerinde değişiklikler olabilir. Kişinin yaptığı meslek bu noktada vücudu kullanmada önemli bir kriterdir.  En sık karşılaştığımız durum boyun düzleşmesidir. Omurganın düzleşmesi nasıl mümkünse yeniden restore edilmesi mümkündür. Yani boyun ağrısı boyun fıtığı tedavi edilebilir durumlardır. Ama profesyonel alanında uzman eğitimli fizyoterapistlerden destek almak çok önemlidir. Boyun fıtığı da omurgaya binen yüklerin dengeli hale gelmesiyle iyileşebilir. Boyun ağrısı ensede başın tepesinde ağrılar oluşturabilir. Kola yansıyan ağrı uyuşma karıncalanmanın sebebi her zaman boyun fıtığı değildir. Hatta yapılan son çalışmalar kola yansıyan ağrı uyuşma karıncalanmanın boyun fıtığı ile ilişkisi sadece %3 çıkmıştır. Asıl büyük sebep kas iskelet sistemindeki tetik noktalardır. Bu noktada manuel terapi bütün dünyada önemli bir yer taşımaktadır. Bunun için boyun ve sırt kaslarının içindeki sıkışıklık ve gerginlik azaltılmalıdır. Kuru iğneleme ve manuel terapi kaybedilen biyomekaniğin tekrar kazanılmasında etkilidir.  

Bu konuda uzman fizyoterapistlerden en kısa zamanda destek almak ağrı kontrolü yaşam kalitesi uzun vadede cerrahi riskini azaltmada yardımcı olabilmektedir. Omurga sağlığı için fizik tedavi ve egzersiz önemlidir. Fizyoterapistin size uygun egzersizleri seçip hangi dönemde ne kadar süreyle çalışmanız kişiye özel olmalıdır.