Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığı omurgada bulunan omurların arasındaki yastıkçık diye de ifade edilen disklerin dejenere olup asimetriye uğramasıdır. Bu durumun temel sebebi omurgaya binen yük dağılımının değişmesidir. Bel fıtığı disklerin yapısının bozulmasıdır. Aslında bel fıtığı bir sonuçtur. Bel fıtığını ortaya çıkaran bazı sebepler vardır. Ağır yük taşıma asimetrik yapılan zorlayıcı hareketler kişisel alışkanlıklar spor ve aktivite sıklığı kişinin egzersiz yapıp yapmadığı kişinin boy kilo oranı yaptığı meslek tuvalet alışkanlığı düşme veya travma durumu bel fıtığının değerlendirmesi için önemlidir.

Bel fıtığı kas iskelet sistemi ile birebir ilişkilidir. Her beli ağrıyan kişi bel fıtığı olmadığı gibi her bel fıtığı olan kişin beli ağrıyacak diye bir kaide yoktur. Bel fıtığı en önemli nedeni omurgadaki doğal eğrilik olan lordozun değişmesi neticesinde de ortaya çıkabilir ve kas sistemindeki sıkışan tetik noktaların kasların kas kuvvetini azaltıp beli taşımadaki faktörünün azalmasından kaynaklanmaktadır.


 

Bel fıtığının ameliyatsız iyileşmesi mümkündür. Bel fıtığı tedavisini uzman fizyoterapistlerce uygulanan ileri düzey fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulaması olan manuel terapi ve fizyoterapi iğneleri ile kasların tetik noktalarını ve sıkışıklıklarını gidermeye yönelik olan kuru iğneleme tekniği ile tedavi edilebilir. Bel fıtığının birçok safhada tedavisi mümkündür. Ama iyileşme süresi kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Bel fıtığı iyileşme süresi ortalama 3 ila 6 hafta arasında iyileşme değişmektedir. Kişilerin yaşı şikayetin süresi kalça bacağa yansıyan ağrının varlığı iyileşme süresini etkileyen faktörlerdendir. Sizin de bel ağrısı kalça bacağa yansıyan ağrı veya bacakta uyuşma karıncalanma gibi bulgularınız varsa en kısa zamanda uzman fizyoterapistlere danışın!